Hírek

Kesztyűs kézzel öröm a munka

2015.06.23 14:38



fb-extol-kesztyu.jpgÉletünk folyamán változó körülmények között dolgozunk, ahol különféle hő, vegyi, elektromos és mechanikai hatások érhetik testünket, ezen belül kezeinket, amelyek sok esetben közvetlenül érintkeznek a munkavégzés során használt szerszámokkal és a munkadarabbal is. Ritkán gondolunk rá a munka megkezdése előtt, hogy nem elegendő a testünket, a fejünket és a lábainkat védeni sisakkal, ruhával, cipővel, védőszemüveggel, hanem a kezeink is rászorulnak a megelőző védelemre. Az iparban dolgozók mindezt már régóta tudják, ott kötelező a védőeszközök használata. Azonban az otthonukban hobbi szinten barkácsolóknak is szükségük lehet védőkesztyűk használatára. Hogyan válasszunk?

Mindig a munkavégzés jellege dönti el, milyen típusú védőkesztyűre van szükség, ezért cégünk széles választékából azt kell kiválasztani, amely megfelel ennek. A gyártó ajánlásában megadja, milyen szintű védelmet nyújtanak a különböző típusú kesztyűk, ezek alapján lehet kiválasztani a szükséges védelmi fokozatot biztosító terméket.

Mechanikai sérülés veszélye esetén - sorjázatlan fémlemezek például - általában erős, rejtett varrással ellátott bőr védőkesztyűk használata ajánlott. Általános használatra megfelelőek a megerősített tenyérrésszel ellátott kesztyűk, amelyek hátoldali része jól szellőző anyagból készül, ezáltal a viselése hosszabb távon sem kényelmetlen.

Hegesztési munkákhoz csak kifejezetten erre a célra készült hosszított kesztyűket használjunk, amelyek megakadályozzák a felfröccsenő fém által okozott égési sérüléseket és védik az alkart is. Általában a kesztyűre fröccsenő anyag lepereg.

Vegyi savas/lúgos közegben szintén kiemelt fontosságú a megfelelő anyaggal szemben ellenálló védőkesztyű körültekintő kiválasztása és használata.

Elektromos szerelési munkálatoknál életmentő lehet egy megfelelő átütési szilárdsággal bíró védőkesztyű használata.

Házi barkácsolásnál szóba jöhetnek a fentieken túl például csúszásgátló kesztyűk, amelyek megakadályozzák a használt munkagép megcsúszását a kezünkben, biztosítva a biztonságosabb munkavégzést.

Hobbi kertészek körében népszerűek lehetnek azok az egyszerűbb kerti védőkesztyűk, amelyek egyrészt megakadályozzák, hogy az ásó vízhólyagot húzzon a tenyerünkre, másrészt a munka során nem lesz a kezünk könyékig sáros, földes. Permetezéskor a szokásosan alkalmazott növényvédő szerekkel szemben ellenálló vegyivédelmi kesztyűk használata javasolt.

Téli munkavégzéskor jól jöhet egy béléssel ellátott általános célú munkavédelmi kesztyű a fagyási sérülések elkerülésére.

Ritkábban, de előfordul, hogy a kezeinktől kell óvnunk a munkadarabokat – például ujjlenyomatok ellen – ilyenkor is valamilyen védőkesztyű használata szükséges.

Végül, de nem utolsó sorban például sokan vállalkoznak lakásuk festő-mázoló munkálatainak, vagy pvc burkolat cseréjének az elvégzésére, itt elsősorban a különféle festékektől, ragasztóanyagoktól kell megvédenünk kezeinket, mert munkavégzés után a kezünkre száradt anyagok csak agresszív oldószerekkel távolíthatóak el – szappannal semmiképpen – amelyek kezünk védő zsírrétegét is eltávolítják, károsítva a bőr felső rétegét.

Tehát összefoglalva, bármilyen munkát végzünk házilag, a kezünk védelméről se feledkezzünk el, körültekintően kiválasztott védőkesztyűvel betegszabadság nélkül élvezhetjük jól elvégzett munkánk gyümölcsét.