A konyhában kompót, a kertben komposzt
Ön mit csinál a kertben összegyűjtött falevelekkel? Elégeti őket? Bezsákolja? Az igazán gondosak komposztálni szoktak. De mi is pontosan ez a komposzt?
A komposztálás olyan folyamat, amely a hulladékok, melléktermékek szerves anyagait humuszszerű anyaggá alakítja át. Miből lehet komposztot előállítani? Erre alkalmasak a most lehulló falevelek, az évelő virágok levágott szárai, a kipréselt szőlőtörköly, lekaszált fű, de még a fűrészpor is. A falevelek begyűjtésénél ügyeljünk arra, hogy diófalevelet ne keverjünk bele, mert előfordulhat, hogy az lassabban bomlik le, mint a többi falevél.
A szerves anyagok érleléséhez oxigén szükséges, ezért nem jó gödröt ásni, viszont készíthetünk komposzttárolót deszkából, téglából, de már a kereskedelemben is kapunk erre alkalmas műanyag tárolókat.
Amire figyeljünk oda, hogy a komposztálandó anyagot aprítsuk fel, mert így könnyebben indul be a bomlás. A korhadási folyamatot meggyorsíthatjuk a komposzt anyag átkeverésével, levegőhöz juttatásával.
Az érett komposzt sötétbarna színű, szagtalan, homogén könnyen szórható anyag. Érdemes tavasszal a magok elültetésekor kiszórni és bemunkálni a talajba.
Felkeltettük érdeklődésedet az organikus kertészet iránt? Kipróbálná a komposztálást, de nincs megfelelő gereblyéje, lapátja, esetleg levélgyűjtő zsákja? Online üzletünkből akár egy perc alatt beszerezheti!